Köpeklerde Raşitizm Hastalığı

mmmmmmmm

 

 

Genellikle büyüme dönemindeki genç köpeklerde daha sık görülen bir hastalık olan raşitizm bir kemik hastalığıdır. Kemiklerde yetersiz gelişime bağlı olarak veya sonradan da meydana gelebilen  rahatsızlık kemik zayıflığı olarak da adlandırılabilir ve bu rahatsızlığın ilerlemesi durumunda kemiklerde deformasyon, uzun kemiklerde eğrilmeler veya kolayca kırılabilen bir kemik yapısının oluşumu gibi problemlere neden olabilen bir rahatsızlıktır.

 

Köpeklerde raşitizm hastalığı görülme nedenleri nelerdir?

 Başta D vitamini eksikliğine neden olan gün ışığından yoksun kalma ve beslenmedeki yetersizlikler veya dengesiz beslenme sonucu kalsiyum ve fosforun eksiksiz ve dengeli bir oranda vücuda alınamaması veya vücuttaki mevcut dengenin D vitamini eksikliğine bağlı olarak korunamamasından kaynaklanmaktadır. Büyüme çağındaki genç köpeklerde beslenmeye duyulan ihtiyacın daha kritik olması nedeniyle hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca sağlıklı ve yeterli beslenememiş gebe köpeklerden dünyaya gelen yavrularda da bu hastalığa yakalanma daha yüksek olmaktadır.

Köpeklerde raşitizm hastalığının oluşum mekanizması nasıldır?

Köpeklerin raşitizm hastalığı oluşumunda kemik yapının ana çatısını oluşturan kalsiyum ve fosforun eksikliğine neden olan problemler yer almaktadır. Raşitizmin oluşumu ile ilgili olarak metabolizmadaki dengenin sağlanması için gerekli olan kalsiyum ve fosforun besinlerle alınması gerekirken aynı zamanda vücudun bu maddeleri etkili olarak kullanabilmesi ve vücuttan atılmasıyla ilgili kontrolünün daha sağlıklı yerine getirilebilmesi açısından  gerekli olan D vitaminini canlının gün ışığını yeterli miktarda alarak D vitamini sentezini gerçekleştirebilmesi çok önemlidir. Bu mekanizmanın bir şekilde aksaması sonucunda ise raşitizm hastalığı şekillenmektedir. Bu sebeple köpek vücudundaki kalsiyum fosfor dengesi 2 / 1 oranında olmalıdır. Bu iki elementten herhangi birinin vücutta bu orandan daha yüksek miktarda bulunduğu durumlarda kemiklerde depolanan bu minerallerden vücuttaki dengenin sağlanabilmesi amacıyla geri salınım gerçekleşmektedir. Daha sonra ise bu fazla miktardaki kalsiyum ve fosforun aralarında tuz bileşiği oluşturmaları sonucunda kolayca ayrıştırılamayan bir bileşik olarak kalsiyum fosfat tuzu şeklinde idrar yolu ile atılması bu maddelerin vücutta eksikliğine neden olmaktadır. Sonuç olarak da kemik dokunun yapısında zafiyet oluşmaktadır.

Köpeğin raşitizm olduğu nasıl anlaşılır?

Kemik yapısının şeklinin bozulması, eğrilmesi ve özellikle uzun kemiklerdeki eğrilikler, omurganın eğriliği, belde deformasyon gibi bulgularda öncelikli olarak raşitizmden şüphelenilmelidir.

Genç köpeklerde dışkılamada güçlük ve idrarda azalma görülebilir.

Taş, toprak vb. maddeler yemesi gözlemlenebilmektedir.

Tüylerde karışıklık ve matlaşma görülmesi.

Kemik uçlarında  kıkırdak dokusunda büyüme görülmesi.

Kemiklerin elle muayenesinde ağrı hissinin görülmesi

Kemiklerde oluşan ağrıya bağlı olarak uzun süre yatma ve yürümekten kaçınma.

Parapleji (arka bacakların felci)

 

Raşitizm olan köpeklerin tedavisi mümkün müdür? 

Köpeklerin hastalığın ilerleme durumuna göre tedavi şansları da değişebilmektedir. Bu nedenle ivedilikle tedaviye başlanılması gereklidir. İlerlemiş vakalarda kemiklerin zayıflaması sonucu kolayca şekillenen kırıklar yada kalıcı kemik eğrilikleri görülebilmektedir. Parapleji (arka ayaklarda felç), büyümede gecikme yada geri kalma da görülebilir.

Köpeklerde raşitizm tedavisi nasıl olmalıdır?

Kalsiyum, fosfor ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Özellikle yavru köpeklerin hava durumu da gözönünde bulundurularak güneş ışığını yeterli miktarda görmesi sağlanmalıdır.

Hastalığın tedavisinde uygulanan D vitamininin veteriner hekimin kontrolünde uygulanması çok önemlidir. Tek seferde aşırı miktarda uygulanan D vitamininin böbrek yetmezliğine hatta zehirlenme sonucu köpeğin ölümüne neden olabileceği unutulmamalıdır.